myNotlar Logo

RegExp.exec


JavaScript RegExp.exec metodu, aldığı karakter dizisi parametresi içinde eşleşme için aramayı gerçekleştirerek sonucu bir Array sonuç dizisi olarak döndürür.

Sözdizimi

regexp.exec([kelime])
  • regexp : Düzenli ifadenin adı. Bir değişken adı veya steno gösterim.
  • kelime : Düzenli ifade eşleşmesinin kontrol edileceği karakter dizisi.

Açıklama

RegExp.exec metodu sonucunda eğer eşleşme başarılı olursa exec metodu bir Array sonuç dizisi döndürür ve düzenli ifade nesnesini günceller. Eğer eşleşme başarısız olursa null döndürür. Dönen Array dizisindeki [0] değeri en son yapılan eşleşmeye, [1]..[n] arası ise düzenli ifadedeki parantezlerin içeriklerine denktir.

Eğer "var" veya "yok" (true/false) gibi basit bir eşleşme kontrolü yapacaksanız bu metod yerine test metodunu veya String nesnesinin search metodunu kullanmanız performans açısından size fayda sağlayacaktır.

Aşağıdaki örnek exec metodu sonunda dönen Array dizisinin kullanımını göstermektedir.

Canlı Sonuç

Açıklama

/(my+)\w+(notlar+)/ig ifadesinin ilk parantezindeki (my+) ifadesi, 'm' harfi olmalı ve yanında 'y' harfi en 1 kere kullanılmalı, sonraki \w+ ifadesi 1'den fazla alfanumerik karakter olmalı ve ikinci parantezdeki (notlar+) ifadesi ise 'notla' olmalı ve yanında 'r' harfi en az 1 kere kullanılmalı anlamlarına gelmektedir.

Düzenli ifadede kullanılan parantezler, içlerindeki eşleşme sonuçlarının Array dizisine ekleneceğini ifade etmektedir. Fakat, Array dizisinin ilk değeri olan [0] her zaman eşleşme değerini tutar. Buna göre, Sonuc[0] 'mylkNotlar', Sonuc[1] 'my' ve Sonuc[2] 'Notlar' olacaktır.

Eğer parantezleri kullanmazsak Array dizisinin içeriği aşağıdaki gibi olacaktır.


Telif Hakkı © 2007-2020 mynotlar.com Tüm Hakları Saklıdır.
E-Posta : [email protected]

| Tek Kişilik Oyunlar | Anlam | Oyunlar | Spiele |